Mental Runner

Komu warto polecić buty na rower i do chodzenia?

Profesjonalne obuwie rowerowe łączy w sobie możliwość przypięcia go do pedałów rowerowych, a także opcję poruszania się po zwykłym terenie. Czy posiadanie takich butów jest wskazane dla każdego, czy też raczej tylko dla wybranych rowerzystów?

Specjalnie wzmocniona podeszwa

Klasyczne buty na rower i do chodzenia posiadają specjalnie wzmocnioną podeszwę, która jest zabezpieczona zarówno przed bezpośrednim oddziaływaniem pedałów, jak i przed kamieniami i innymi nierównościami, jakie znajdują się na powierzchni gruntu. Cecha ta wskazuje na to, że obuwie to jest polecane głównie tym osobom, które lubią jeździć i chodzić po trudnym, wręcz górskim terenie. Posiadanie takiego obuwia na szosie nie jest wymogiem, gdyż tutaj specyfika poruszania się po gruncie (jak i jazdy rowerem) jest zupełnie inna.

Optymalne wykorzystanie energii

Mocowania butów na rower i do chodzenia zostały zaprojektowane w tym celu, aby wykorzystać każdy ruch nogi w trakcie pedałowania (również ten ukierunkowany ku górze). Dzięki temu rowerzysta znacznie wolniej się męczy i nie musi zastanawiać się nad trudnościami technicznymi powstałymi w trakcie jazdy. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być z punktu widzenia początkującego rowerzysty dość problematyczne. Co gorsza, może ono na samym początku utrudnić bezpieczne zsiadanie z jednośladu.

buty na rower i do chodzenia

Wymagające trasy

Mówiąc wprost: buty na rower i do chodzenia przydadzą się zwłaszcza tym osobom, które lubią jeździć po trudnym, wymagającym terenie (szczegóły tutaj). Dzięki zapięciom można szybko przyspieszać i efektywnie zwalniać. Ważne, aby jazda ta nie wiązała się z dyskomfortem, do czego zresztą służy odpowiedni system regulacji zapięć rowerowych.

Jazda rowerem szosowym wymaga już nieco innych rozwiązań. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim buty, które umożliwiają wyłącznie podpięcie się do rowerowych pedałów.