Mental Runner

Kaski na rower: zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Dość powszechny jest widok rowerzystów poruszających się po ścieżkach bez założonych kasków na rower. Oczywiście nie jest to prawidłowe podejście: statystyki pokazują, że właściciele jednośladów są bardziej narażeni na wypadek w mieście niż podczas przejażdżki po górach. Należy zdawać sobie sprawę, że upadek może się zdarzyć wszędzie, nawet hamując tuż przed domem. Traktujmy nasze zdrowie i bezpieczeństwo priorytetowo. Bezpieczną jazdę zapewniają kaski na rower, zdecydujmy się więc na ich zakup.

Kaski na rower i ich rodzaje

Pierwszym krokiem do zakupu odpowiedniego kasku rowerowego jest dopasowanie go do głowy rowerzysty. Nie wybierajmy go na oko, konieczna jest przymiarka. Niektórzy zalecają nawet użycie metra krawieckiego, by zmierzyć obwód głowy użytkownika.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy kask spełnia normę EN 1078 (zespół unijnych dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa kasków). Wtedy mamy gwarancję, że kask skutecznie nas ochroni przed urazami.

Istnieje kilka rodzajów kasków na rower i każdy jest przeznaczony na inne warunki. Przedstawiamy najczęstsze modele:

  • kask na rower MTB – jest to najpowszechniejszy rodzaj kasków rowerowych. Pełnią funkcję dość uniwersalną, więc nadają się nie tylko do jazdy po górach, ale również do jazdy rekreacyjnej czy po mieście. Lekki materiał zapewnia odpowiednią wentylację oraz sprawia, że kask nie ciąży nam na głowie;
  • kask szosowy – łudząco przypomina kaski MTB, jednak jest nieco ulepszony pod względem aerodynamiki. Kaski szosowe są stosowane podczas wyścigów kolarskich, dlatego lepsze dostosowanie w kwestii aerodynamiki jest konieczne;
  • kask full-face – bardziej przypomina kask motocyklowy niż rowerowy. Ten rodzaj kasków na rower chroni dosłownie całą głowę: od szczytu czaszki, przez potylicę i skronie, aż po szczękę. Można się więc domyślić, że tego typu kaski są używane w trudnych i ekstremalnych trasach.

Odpowiednie kaski na rower to odpowiednie podejście do zdrowia

Przy wyborze kasku na rower zwróćmy uwagę na materiał zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Skorupa powinna być twarda i solidna. Możemy sprawdzić, czy kask stawia opór naszemu naciskowi – jeśli tak, świadczy to o jego dobrej jakości.

Materiał wewnętrzny też jest ważny: powinien być wykonany z miękkiej pianki, by nas nie uwierał. Ważną kwestią jest też wentylacja, która zapobiegnie przegrzewaniu się głowy.

Nie lekceważ swojego zdrowia: dopasuj do siebie idealny kask na rower i ciesz się bezpieczną jazdą!